YÖRÜK ÇADIRLARI KULLANIM ALANLARI

 

            Son zamanlarda dizi setlerinde çok gördüğümüz Osmanlı dönemlerine ait olan senaryolarda düzenlenen film sahnelerine konu olan yörük çadırı çatı kaplaması adına oldukça görsel güzelliği ve otantik yapının göstergesi olan ürünlerdir.

            Kışın hasar görmeye karşı etkin korumalar motiflerle zenginleştirilen yapısı oldukça modern duran günümüzde hala göçebe tarzı yerlerde ve köylerde gözleme yapmak amacıyla kullanılan yörük çadırı insanların dikkatlerini çeken ününlerdir. Yelpazesi geniş olan keçi kılından icat edilen sergi ve fuarlarda ayrıca yöre zenginliklerini göstermekte kullanılır.


            Eskiden şark köşelerinde oldukça görüyorduk sahil kenarlarında küçük evler olarak adlandırdığımız hala daha kullanılan keçinin kılından zahmetlerle elde edilen işçilik emek isteyen ürünlerdir. Sahillerde otantik görüntü oluşturan türkü evlerine konuk olan çadırlar ahenkle süslü içlerinde buluna ahşaptan yapılmış yemek masaları oldukça dikkat çekicidir.

            Kar gibi soğuk havalarda yalıtımı kuvvetli olan taşıması kolay ürünlerdir. Dışarıdan gelen yabani hayvanlar çadırın tepesinde ham maddesinden dolayı gezinemezler. Yörük çadır imalatı Türkiye’de oldukça gelişim gösteren tüm illerde yaygın olan görsel ve Türklüğümüzün göstergesidir.